Vakok és Gyengénlátók Baranya Megyei Egyesülete
A Windows rendszer naprakészen tartása
Cikkemben bemutatom, hogy lehet naprakészen tartani feltelepített Windows rendszerünket. Előtte azonban néhány dolgot tisztáznunk kell, hogy az alábbiak érthetőek legyenek.
Egy program úgy készül (persze csak nagyvonalakban igaz ez), hogy a gyártó cég programozói megírják, s kiadják tesztelőknek, hogy derítsék fel a benne lévő hibákat. A tesztelés során (nevezik béta tesztnek is) általában sok minden ki szokott derülni, javítások, újítások kerülnek a programba, végül pedig a gyártó úgy dönt, hogy a termék kész, elkészíti a végleges CD-re szánt anyagot, majd a CD-k a boltok polcaira kerülnek.
A terméket ezek után a felhasználók telepítik, használják, s ezen folyamat közben előfordul, hogy vagy újabb hibákra derül fény, vagy pedig a gyártó gondolja azt, hogy egy-két programfunkción javítani kell, mert nem vagy nem megfelelően támogat egyes szolgáltatásokat, stb.
Ekkor nincs szükség arra (kis módosítások esetén), hogy új programváltozatot (verziót) adjon ki a gyártó cég, ehelyett úgynevezett frissítéseket (update), szervízcsomagokat (service pack) ad ki termékéhez. Ezek általában ingyenes csomagok, önálóan nem működnek, szükséges hozzájuk az a termék, amihez szánták őket.
Annak érdekében, hogy a javítások megjelenése után az új felhasználók már vásárláskor hozzájuthassanak a javításokhoz, kiadják újra a terméket, de úgy, hogy már az új kiadás tartalmazza a javításokat.
Így mindegyik felhasználói csoport hozzájuthat a megvásárolt termék frissítéseihez. Új verzió kiadására csak akkor kerül sor, ha jelentős mértékben bővül a program funkciókészlete, változik megjelenése, stb.
Már meglévő termékhez a frissítő csomagot vagy interneten keresztül, vagy a gyártótól megrendelt CD-n lehet beszerezni, ez utóbbi esetben a CD csak a javítócsomagot tartalmazza, magát a terméket nem.
A CD beszerzése költségesebb, utánajárást igényel, ezért célszerű, ha internetről szerezzük be a frissítéseket, ha erre lehetőségünk van. Megtehetjük, nyugodtan azt is, ha nincs internetkapcsolatunk, hogy megkérünk valakit, akinek van, hogy gépünket hadd kössük rá az internetre, s hadd végezzük el a termékeink frissítését.
A frissítések letöltéséhez érdemes szélessávú internetkapcsolatot használni, mert ezek elérhetik a több 10, de akár a több 100 megabájtos méretet is, így modemes kapcsolat esetén telefonszámlánk nagyon magas is lehet, ha letöltjük a frissítéseket. A Windows rendszereket is a fenti módon adja ki a Microsoft, s a fenti frissítési lehetőségekkel lehet telepíteni a javításokat is.
Miért van erre szükség?
Ez a kérdés joggal felmerülhet önben, hiszen ha valami működik, nem érdemes rajta változtatni.
Ez igaz is, viszont van pár érv, ami mégis megfontolandóvá teszi a frissítések telepítését:
Egyrészt gyakran kisebb új funkciók is kerülnek a rendszerbe a frissítésekkel együtt, például olyanok, amiket már korábban is tartalmaznia kellett volna a rendszernek annak érdekében, hogy a kor elvárásainak megfelelő legyen, másrészt gyakran fordul elő, hogy az egyes rendszerrészekben hibák maradtak, s ezeket a frissítések javítják ki.
Sajnos említést kell tennem arról is, hogy a Microsoft Windows rendszerekben az utóbbi egy-két évben nagyon sok biztonsági hibát fedeztek fel, ezek egy részét kritikusnak minősítették a szakemberek, így mindenképp szükséges a frissítések telepítése.
Maga a Microsoft is elismeri, hogy termékei sebezhetőek, így fel is hívja a felhasználók figyelmét, hogy a kiadott javítások telepítése ajánlott.
Általában az internetre kötött gépek vannak veszélyben a frissítések telepítése nélkül, ugyanis néhány biztonsági hiba kihasználásával a számítógépet kívülről, az internetről támadás érheti, mely a rendszer összeomlását, adatok illetéktelen kezekbe jutását és egyéb kellemetlen dolgokat okozhat. Ez akár fantasztikus filmbe illőnek is tűnhet, azonban nem az, sajnos magam tapasztaltam egy vírustámadás jelentőségét, mely egy országos hálózatot érintett, a felelős pedig a Windows biztonsági hibája volt.
A cikk további részében a Windows rendszer frissítésével foglalkozunk.
A Windows XP és a Windows 2000 rendszereknél könnyű dolgunk van, mert a Vezérlőpultban az Automatikus frissítések lehetőséget választva testreszabhatjuk az automatikus frissítés működését. A két rendszerben kis különbséggel, de azonos funkciókat használhatunk:
- a frissítés teljesen automatikus legyen
- kérjen engedélyt a rendszer a letöltésre és a telepítésre
- kérjen engedélyt az automatikusan letöltött frissítések telepítésére
- az automatikus frissítés legyen kikapcsolva.
Abban az esetben, ha Windows 98 rendszert használunk, vagy kikapcsoltuk az automatikus frissítési szolgáltatást, a frissítések letöltését és telepítését nekünk magunknak kell elvégezni. Ez a lehetőség megadja nekünk azt a többletet is, hogy pontosan tudjuk, mit mikor töltünk le és telepítünk.
Mindhárom Windows rendszer esetén a Start menüből elérhető egy Windows Update nevű menüpont, mely megnyitja az Internet Explorert és a megfelelő weboldalra irányítja azt.
Ez a weboldal segít abban, hogy megvizsgálja számítógépünket, s megadja, mely frissítések érhetőek el rendszerünkhöz.
A frissítéseket alapvetően két kategóriába sorolhatjuk: fontos és egyéb frissítések. A fontos frissítések általában biztonsági hibák javítására, új funkciók beépítésére szolgálnak, letöltésük nagyon ajánlott. Az egyéb frissítések olyan kiegészítők, melyek nem nélkülözhetetlenek a rendszer működéséhez, letöltésük akkor javasolt, ha valamelyikre bizonyos okok miatt szükségünk van.
A fontos frissítések közé tartozik az Internet Explorer böngészőprogram javítócsomagja is. Igaz ugyan, hogy egy böngészőnek nem kéne, hogy szerves része legyen az operációs rendszernek, de a Microsoft cég máshogy gondolta, így általában addig nem is lehet más frissítést telepíteni, míg a legfrisebb böngészőt le nem töltjük és fel nem telepítjük a számítógépre.
Windows 98 esetén tehát először az Internet Explorer szervízcsomag 2-est kell telepíteni, csak utána lehet a Windows Update webhelyről letölteni a többi frissítést. Elvileg a böngésző friss változata is letölthető a Windows Update webhelyről, de egy hiba folytán nem találja meg azt a rendszer telepítéskor, így magunknak kell a teljes programot (kb. 80 megabájt) beszerezni, majd telepíteni.
A Windows 2000 és XP esetén ilyen gond nincs.
Windows 2000 és Xp esetén érdemes még említést tenni az ún. szervízcsomagokról (service pack). A Windows 2000-hez 4 ilyet, míg az XP-hez 2-t adott ki a Microsoft. Ez azért fontos, mert a rendszerünknek megfelelő szervízcsomagot (mindig csak a legfrisebbet, mely természetesen tartalmazza az előző javításokat is) érdemes letölteni vagy megszerezni egyben, egyetlen telepítőkészletként.
A szervízcsomagok általában több száz megabájtos telepítőkészletek, s azt a célt szolgálják, hogy a kiadásukig elkészült javításokat ne kelljen külön-külön feltelepíteni.
Itt kell megemlítenem egy dolgot, melyre nagyon fontos, hogy figyeljünk:
A korábban már említett biztonsági hibáknak köszönhető külső támadásoktól csak a szervízcsomagok és a Windows 2000 esetén még két frissítés telepítésével védhetjük meg számítógépünket. Ezek a külső támadások ugyanis úgy működnek, hogy egy féreg (Windows alatt futó kártékony program) az internetre kötött számítógépek egyikén-másikán futva folyamatosan keresi a védtelen számítógépeket, s amint talál egyet, azonnal megfertőzi azt. Így az internetre védtelen számítógépet csak saját felelősségünkre engedjünk ki, ugyanis 10 perctől 40 percig tartó időintervallum elég ahhoz, hogy megfertőződjön gépünk.
Ennek elkerülése érdekében Windows XP esetén vagy egy olyan változatot telepítsünk, mely
tartalmazza a kettes szervízcsomagot, vagy pedig szerezzük azt be egy külön CD-lemezen, s az internetre történő csatlakozás előtt telepítsük fel. Ezután - mivel már a kettes szervízcsomag megjelenése óta is kiadtak újabb javításokat, frissíthetünk az internet segítségével.
Windows 2000 esetén a 4-es szervízcsomag, és további két frissítés internetkapcsolat nélküli telepítése szükséges, ezután a többit már tölthetjük internetről minden veszély nélkül.
Most, hogy már minden szükséges információval rendelkezünk a frissítésekkel kapcsolatban, nézzük meg a gyakorlatban, hogy is működik.
Válasszuk tehát a Start menüből a Windows Update parancsot.
A megnyíló weboldal keretes megjelenésű, 4 keretre van osztva, melyek az információk elkülönítésére szolgálnak.
A kereteknek természetesen van nevük, de ezek sajnos angol nevek.
Mivel hazánkban a JAWS for Windows képernyőolvasó használatos, ennek segítségével mutatom be az oldal kezelését. A honosított változatok (4.02, 5.10 és 6.20) tekintetében van némi különbség, erre az adott helyen felhívom a figyelmet. Az egyik különbségről máris említést kell tennem, 5.10-es és 6.20-as JAWS változat esetén előfordul, hogy a keretek tartalma nem frissül automatikusan, ahogy egy hivatkozást vagy egy gombot aktiválunk, ilyen esetben az INSERT+ESCAPE billentyűk segítségével frissítenünk kell a virtuális kijelző tartalmát.
Az oldalon lévő 4 keret a virtuális kijelzőben megjelenő sorrendben:
eToolbar keret:
Ez az eszköztár kerete. Hasznos hivatkozásokat találhatunk itt, mely különböző ismertetők elolvasását, keresést, illetve a Microsoft weboldalának meglátogatását teszi lehetővé. Itt találjuk a Főoldal hivatkozást is, melyet arra használhatunk, hogy bármikor a Microsoft Magyarország főoldalára lépjünk.
A Windows Update honlap hivatkozás segítségével pedig a szolgáltatás főoldalához térhetünk vissza bármikor.
eTOC keret:
Tartalomjegyzék kerete. Itt magával a Windows Update szolgáltatással kapcsolatos hivatkozások vannak, illetve itt jelennek meg az egyes frissítési típusok és az, hogy hány darab érhető el belőlük jelenleg (tehát hányat kell ahhoz telepítenünk, hogy rendszerünk a legnaprakészebb legyen). Az oldal megnyitásakor a számok természetesen hiányoznak, hiszen a program még nem térképezte fel számítógépünket.
Itt találunk még a Windows Update szolgáltatással kapcsolatos dokumentumokra mutató hivatkozásokat is, illetve a szolgáltatást is itt tudjuk testreszabni.
eContent keret:
Tartalmi keret. Ahogy a neve is mutatja, itt az aktuális helyzetnek megfelelő tartalom jelenik meg, kezdetben egy rövid ismertető a szolgáltatásról, illetve a frissítések keresését, azaz a számítógép átvizsgálását elindító hivatkozás. Később itt, ebben a keretben jelenik meg az, hogy mely fontos frissítéseket találta meg a rendszer, innen válik lehetővé a telepítésük is. Ha a tartalomjegyzék keretében lévő frissítési típusok hivatkozásainak valamelyikére kattintunk, akkor az azon típusba tartozó frissítések is itt jelennek meg, s ebben a keretben található az a gomb, mellyel telepíteni tudjuk azokat. A könnyebb megértés kedvéért javaslom, hogy miután a program átvizsgálta a számítógépet, nézze meg a tartalomjegyzék keretben bekövetkezett változásokat.
eFooter keret:
Lábjegyzet kerete. Itt csak a program készítésének dátumát találjuk, valamint hivatkozásokat, melyek segítségével a használat feltételeiről, valamint a kisegítő lehetőségekről olvashatunk.
Amikor legelső alkalommal keressük fel a Windows Update webhelyet, a weboldal egy programot telepíthet a gépünkre, mely segíti a frissítési műveletek lebonyolítását. A program telepítése előtt az Internet Explorer megjeleníthet egy figyelmeztető párbeszédpanelt, mely arról kérdez minket, hogy telepítjük-e a programot és megbízunk-e a Microsoft cégben. Válaszoljunk igennel.
A rendszerünkhöz elérhető frissítések megkereséséhez válasszuk a tartalmi keretben lévő legelső gombot, melynek felirata Gyors.
A keretek között a JAWS 4.02-es verziója esetén az INSERT+F9 segítségével megjeleníthető listából választva mozoghatunk, a JAWS 5.10 és 6.20 esetén a kis M illetve a nagy M betűvel léphetünk a következő és az előző keretre. Alapbeállítás szerint ez körkörös, tehát az utolsó keretről az elsőre lép, visszafelé pedig az elsőről az utolsóra.
A frissítések keresésének elindítása után várnunk kell egy kis ideig, míg a program megvizsgálja, hogy mely programok és azoknak mely változatai (természetesen csak a Windows részeire vonatkozóan) vannak telepítve számítógépünkre, majd megnézi, hogy ezekhez elérhető-e frissítés.
Miután a frissítések keresése befejeződött, s abban az esetben, ha van elérhető frissítés, erről a tartalmi keretben olvashatunk részletes tájékoztatást. A rendszer felajánlja a fontos frissítések telepítését, valamint azt, hogy ha talált más, nem fontos frissítést, akkor a tartalomjegyzék keretében megjelenő listából választva egy kategóriát (frissítés típust), akkor megjeleníti az adott típusba tartozó frissítéseket és felajánlja a telepítést.
Ez utóbbit azonban csak akkor teszi, ha nem a Gyors, hanem az Egyéni feliratú gombbal kértük a frissítések keresését.
Előfordulhat az, hogy a megtalált fontos frissítések között van olyan is, mely önálóan, más telepítésektől függetlenül telepítendő. Ez azt jelenti, hogy először ennek feltelepítése szükséges, majd a rendszer újraindítása után (ez általában szükséges) újra fel kell keresni a Windows Update webhelyet, s a frissítések keresését meg kell ismételni, hogy a további frissítések telepítése is megtörténjen.
Miután tehát elolvastuk, hogy hány frissítést talált a rendszer és annak mekkora a letöltési mérete, a tartalmi kerentben lévő első gomb segítségével kezdhetjük el a frissítések telepítését.
Érdemes áttekinteni a megjelenő képernyőt, mert esetlegesen előfordulhat, hogy - mint ahogy a rendszer jelzi is - el kell fogadnunk egy licencszerződést. Ilyenkor addig a folyamat nem indul el, míg az Igen gombot meg nem nyomjuk.
A frissítések letöltése és telepítése eltart egy darabig, akár több perctől fél óráig is, vagy még tovább, internetkapcsolatunk és számítógépünk sebességétől függően.
A telepítés után általában a számítógép újraindítása válik szükségessé, hogy a frissítések életbelépése azonnal megtörténjen.
Itt a végén még egy dologra fel kell hívnom azok figyelmét, akik a cikk alapján a Windows XP SP2 (kettes szervízcsomag) telepítését kívánják elvégezni.
A telepítés után előfordulhat, hogy a JAWS nem nyújt beszédtámogatást egy frissített összetevő miatt. A probléma könnyen orvosolható úgy, hogy a JAWS telepítőjének elindításával újratelepítjük a videohurok meghajtót, ezáltal a feltelepített JAWS programunk újra működni fog.
A JAWS telepítő elindítása legkönnyebben a JAWS CD-ről történhet úgy, hogy csupán behelyezzük azt a meghajtóba. Ha nem kapcsoltuk ki, akkor a CD-n lévő keretprogram automatikusan elindul, s a Telepítés gommbal elindíthatjuk magát a JAWS telepítőt.
Ezt mind a Demo JAWS-t tartalmazó, mint az eredeti Freedom Scientific cég által kiadott cd-vel megtehetjük.