Vakok és Gyengénlátók Baranya Megyei Egyesülete

Szia mindenkinek, aki ezen hivatkozás után érdeklődik!

Itt most megpróbálom a szoftvereket egy kicsit részletezni. A legelterjedtebb a Windows operációs rendszer. Ehhez van a legtöbb program írva. Amennyiben nem pályázaton nyerted a programot,  akkor kemény pénzt kell érte fizetni.Van még egy oprendszer a Linux,  de ehhez még nincs programunk,  ami beszélne, de most valami fejlesztés van már az irányába,  úgy hallottam. A Windos -ból létezik: a 95-ös, 98- as, az XP 2000, a Millenium, az XP Home Edition és a Proffesional. Ezek közül  úgy tudom, hogy már csak a Home-ot és a Proffesionalt fejlesztik. Hamarosan  jön a Windows Wista, de erről én még nem tudok beszámolni.Ezek után van egy úgynevezett Office,  amely tartalmazza a : World-ot, az Excel-t, a Photo Editort és az  Acces-t. Az ismeretségi körömben  a legtöbbet inkább a World-ot és a Excel-t használjuk a legtöbbet. Ezek sem ingyenes programok. A következő az  Outlook Express, amely a levelezésünket teszi lehetővé, az  e-mail elektronikus levelezésünk segítője, így kapcsolatot tudunk tartani a világgal, és barátainkkal. Most melyikkel is folytassam? Melyik is fontosabb? Talán a Nero, vagy a Winamp,  vagy a tömörítő progik? Ezt mindenki döntse el maga. Én  a vírusvédelmet tartom a legfontosabbnak. Ebből van ingyenes,  pl . az  AVG és fizetős, mint  a Nod 32, a VirusBuster, Spybotsd, Avast, Kaspersky Antivirus. Ezek közül a Nod 32 teljesen akadálymentes számunkra. Ki ki arra esküszik,  amelyiket éppen használja,  vagy az kellene,  amihez nem jut hozzá. Az sem árt,  ha van a gépünkön egy féregvírus irtó is,  mondjuk az  Adaware vagy az  AVG- nek is van.Egy takarító program sem árt ha van,  mert a világhálón való mászkálás alatt elég sok szemetet is lehoz a gép, és honlapmaradvány képződik, ami csak a  helyet foglalja   a vinyón pl: CCleaner. Számunkra  az egyik legfontosabb szoftverfajta az OmnyPage és az  Acrobatreader.

Ezek a kliensek arra valók, hogy a dokumentumokat felismerjék és a számunkra felolvashatóvá tegyék.

.A Winamp sokféleképp alkalmazható pl: hangoskönyv lejátszására,  rádióhallgatásra, netes programok, zene hallgatására is.

.Erre jó még a MediaPlayer is. CD,  vagy DVD  íráshoz a legelterjedtebb a Nero. Van még az Alcohol 120 %, és az EasyCD,  vagy más néven a Extractu. Számunkra a legkönnyebben kezelhető a Nero mindkét progija a NeroExpress és a Borningroom is. Tömörítő  program  is van jónéhány: Total Commander, Winrar, Winzip, Quickzip,  stb.  Ebből a legkönnyebben használható a Winrar  vakok számára. Ha ráállsz  a  mappára, vagy  könyvtárra, nyomsz egy helyi menűt,  aztán egy h- t és tabbal beállíthatsz,  amit akarsz a tömörített állományon. A kicsomagolás is egyszerű,  mert csak egy helyi menű lefelé nyíl addig,  amíg a kibontás ide meg nem találod,  enter és már bontja is.  Jaws kurzorral meg is nézheted, hogy mikor végez. A gyengénlátók és az egészségesek kedvenc progija a TotalCommander,  mert  ők ezt látják kezelni, a forró billentyű,  vagy a gyorsbillentyűvel kicsit lassabb  és nehezebb a számunkra. A telefonos,  vagy chatelő és files küldő programok most jönnek. Legelterjedtebbek a MSN Messenger, Windows Live Messenger, és a Skype. Ezeket  nagyon sok sorstárs használja napi szinten a közvetlen kapcsolattartásra, file  cserére, chatelésre. Ezeken kívűl jutott még számtalan  program az eszembe,  de majd lassan bővítjük a hivatkozást.

Az ingyenes programok letölthetők a: www.honositomuhely.huwww.szoftverbazis.hu vagy a www.letöltes.com- ról. Ha az újdonságokról szeretnél hallani, akkor ajánlom a figyelmetekbe a www.pcforum.hu  weboldalt. Egy ilyen honlapon hallottam, hogy a Windows Wista mégsem jön,  úgy néz ki. Hanem helyette a Windows 2007- es. Majd meglátjuk.

    Tisztelettel: Körmendy József

 

Vissza a főoldalra

 

ÚJ PDC

Windows rendszer naprakészen

Információ-technológiai alapismeretek

Csevegő progik

Internet böngészők

Kereső: Google

Táblázatkezelő

Adatbázis kezelés

Operációs rendszerek

Prezentáció

Segéd progik

Szövegszerkesztő

Virusok